Silnejšia budúcnosť pre vidiecku Európu

Zabezpečenie LEADER/CLLD ako piliera rozvoja EÚ

Vidiecke oblasti si vyžadujú naliehavú pozornosť

Vidiecke oblasti v celej Európskej únii čelia rastúcim výzvam: starnúce obyvateľstvo, odliv mladých ľudí, ekonomická stagnácia, obmedzený prístup k službám a zvyšujúci sa tlak v dôsledku geopolitických zmien. Tieto regióny sú tiež v popredí kritických priorít EÚ vrátane potravinovej bezpečnosti, prispôsobenia sa zmene klímy a územnej súdržnosti. Aby Európa prosperovala, jej vidiecke oblasti musia zostať živé, odolné a dobre prepojené.

Pohraničné regióny zažívajú zvýšené obavy o bezpečnosť spolu so stratou populácie, konkurencieschopnosťou a sociálnymi problémami, ktoré si vyžadujú silnejšie miestne siete a hospodársku stabilitu. Medzitým mladí ľudia potrebujú presvedčivé dôvody, prečo zostať – príležitosti na vzdelanie, prácu, kultúru a spoločenský život. Bez dynamických miestnych ekonomík bude vidiecka mládež naďalej odchádzať, čím sa oslabia komunity a zníži sa udržateľnosť vidieckeho života. EÚ opakovane zdôrazňovala právo zostať vo vidieckych oblastiach, čím zaistila, že život na vidieku zostane životaschopnou a atraktívnou voľbou.

 

Jadrom týchto výziev je príležitosť: nástroje participatívneho rozvoja, ktoré umožňujú miestnym ľuďom formovať svoju vlastnú budúcnosť.

LEADER a komunitou vedený miestny rozvoj (CLLD) už viac ako 30 rokov dokazujú, že participatívny prístup zdola nahor môže úspešne riešiť vidiecke výzvy. Prostredníctvom miestnych akčných skupín (MAS) tieto nástroje mobilizujú miestne znalosti, budujú sociálny kapitál a implementujú inovatívne riešenia prispôsobené špecifickým potrebám každej komunity.

 

LEADER/CLLD poskytuje:

  • Ekonomické príležitosti: podpora malých podnikov, trvalo udržateľného cestovného ruchu, digitálnych inovácií a miestnych potravinových systémov.
  • Udržanie mladých ľudí: vytváranie miestnych pracovných miest, školiacich programov a služieb, ktoré robia vidiecke oblasti atraktívnymi miestami pre život a prácu, čím sa posilňuje právo na pobyt.
  • Sociálna inovácia: umožnenie vidieckym komunitám rozvíjať riešenia pre základné služby, ekologické prechody a kultúrnu vitalitu.
  • Silnejšia integrácia EÚ: vytvorenie skutočných kontaktných bodov MAS s Európou, posilnenie demokratickej účasti a boj proti vidieckemu euroskepticizmu.
  • Sociálny kapitál: proces participatívneho rozvoja výrazne zvyšuje sociálny kapitál oblastí, ktoré sa ho zúčastňujú,čo následne vedie k lepšej kvalite života v našich vidieckych oblastiach

 

Spravodlivá dohoda pre vidiecku Európu: naše požiadavky, riešenie

Vidiecke oblasti predstavujú 80 % územia EÚ a sú domovom približne 30 % jej obyvateľstva. Napriek ich kritickému významu a úspechu LEADER-CLLD sa od nich žiada, aby urobili viac s menšími finančnými prostriedkami. Okrem toho, uprostred výziev, ktorým EÚ v súčasnosti čelí, nesmieme zabúdať, že prioritou sú vidiecke oblasti. Bez prosperujúcich vidieckych oblastí nebude Európa. Na plné využitie potenciálu participatívneho rozvoja vidieka vyzývame Európsku komisiu, aby:

  1. V nasledujúcom viacročnom finančnom rámci (VFR) zaviesť participatívne nástroje rozvoja vidieka ako povinné vo všetkých členských štátoch EÚ, čím sa zabezpečí, že LEADER/CLLD zostane základným pilierom územných politík EÚ.
  2. Integrovať LEADER/CLLD do viacerých politík EÚ a účelne chrániť jeho rozpočtové prostriedky, vrátane spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) a politiky súdržnosti, pričom treba uznať, že rozvoj vidieka presahuje poľnohospodárstvo. Na základe toho sa musí propagovať jasná definícia toho, čo zahŕňa rozvoj vidieka.
  3. Posilniť a uznať úlohu miestnych akčných skupín (MAS) ako kľúčových sprostredkovateľov politík EÚ na miestnej úrovni a ako kľúčových zainteresovaných strán v prevencii a boji proti dezinformáciám, čím sa stanú uznávanými partnermi v oblasti správy vecí verejných a úsilia o európsku integráciu.
  4. Zjednodušiť prístup k financovaniu znížením administratívnej záťaže a zabezpečením, že mechanizmy z viacerých fondov budú podporovať efektívne iniciatívy vedené komunitou spolu so záväzkom EÚ znížiť byrokraciu zo strany členských štátov a zvýšiť kapacitu miestnej správy.
  5. Zvýšiť financovanie LEADER-CLLD na takej úrovni, ktorá zodpovedá jeho preukázanému vplyvu a rozšírenej úlohe pri riešení vidieckych problémov

 

Všetky tieto požiadavky sú v súlade s dlhodobou víziou pre vidiecke oblasti (LTVRA), deklaráciou Paktu o vidieku a Víziou pre poľnohospodárstvo a výživu do roku 2040, ktorá sama o sebe vyplýva zo Strategického dialógu o budúcnosti poľnohospodárstva a potravinárstva, ktoré si všetky stanovili ambiciózne ciele pre silnejšie, prepojené, odolnejšie a prosperujúce vidiecke územia. Plne podporujeme tieto záväzky a naliehame na Európsku komisiu, aby ich premietla do konkrétnych opatrení tým, že v nasledujúcom viacročnom finančnom rámci (VFR) uprednostní iniciatívu LEADER/CLLD.

 

Európa si nemôže dovoliť opustiť vidiecke komunity. Požadujeme konkrétne kroky na začlenenie LEADER/CLLD do jadra politík EÚ, zabezpečenie územnej súdržnosti, hospodárskej konkurencieschopnosti, demokratickej odolnosti a efektívnej reakcie na vidiecke krízy.

 

Podpíšte túto petíciu, aby ste zabezpečili, že hlasy vidieka budú vypočuté a že participatívny rozvoj zostane jadrom politiky EÚ!

 

elard_European-LEADER-Association-included_final


They endorse the petition:

Logo 1 Logo 2

📣 Share this petition

Facebook LinkedIn Email