
Močnejša prihodnost za podeželsko Evropo
Zagotavljanje LEADER/CLLD kot stebra razvoja EU
Podeželska območja nujno potrebujejo pozornost
Podeželska območja po vsej Evropski uniji se soočajo z vedno večjimi izzivi: staranje prebivalstva, izseljevanje mladih, gospodarska stagnacija, omejen dostop do storitev in naraščajoči pritiski zaradi geopolitičnih premikov. Ta območja v ospredju kritičnih prednostnih nalog EU, vključno z varnostjo preskrbe s hrano, prilagajanjem podnebju in teritorialno kohezijo. Da bi Evropa uspevala, morajo njena podeželska območja ostati živahna, odporna in dobro povezana.
Obmejne regije se soočajo z večjo skrbjo glede varnosti, skupaj z izgubo prebivalstva, konkurenčnostjo in socialnimi vprašanji, kar zahteva močnejša lokalna omrežja in gospodarsko stabilnost. Medtem mladi potrebujejo prepričljive razloge, da ostanejo – priložnosti za izobraževanje, zaposlitev, kulturo in družbeno življenje. Brez dinamičnih lokalnih gospodarstev se bo odseljevanje mladih nadaljevalo, kar bo oslabilo skupnosti in zmanjšalo vzdržnost podeželskega življenja. EU je že večkrat poudarila pravico do bivanja na podeželju, s čimer je zagotovila, da življenje na podeželju ostane izvedljiva in privlačna izbira.
V središču teh izzivov je priložnost: participativna razvojna orodja, ki lokalnim prebivalcem omogočajo, da sami oblikujejo svojo prihodnost.
Program LEADER in lokalni razvoj, ki ga vodi skupnost (CLLD) že več kot 30 let dokazujeta, da lahko participativni pristopi od spodaj navzgor uspešno obravnavajo izzive na podeželju. Preko lokalnih akcijskih skupin (LAS) ta orodja mobilizirajo lokalno znanje, krepijo socialni kapital in izvajajo inovativne rešitve, prilagojene posebnim potrebam vsake skupnosti.
LEADER/CLLD zagotavlja:
- Gospodarske priložnosti: podpora malim podjetjem, trajnostnemu turizmu, digitalnim inovacijam in lokalnim prehranskim sistemom.
- Zadržanje mladih: ustvarjanje lokalnih delovnih mest, programov usposabljanja in storitev, ki naredijo podeželje privlačno okolje za življenje in delo, kar krepi pravico do bivanja.
- Socialne inovacije: omogočanje podeželskim skupnostim, da razvijejo rešitve za osnovne storitve, zeleni prehod in kulturno vitalnost.
- Močnejša integracija v EU: LAS naj postanejo prave stične točke z Evropo, spodbujajo demokratično udeležbo in zmanjšujejo podeželski evro skepticizem.
- Socialni kapital: participativni razvoj in sodelovanje krepita socialni kapital območij, kar vodi k boljši kakovosti življenja na podeželju.
Pošten dogovor za podeželsko Evropo: naše zahteve, rešitev
Podeželska območja predstavljajo 80 % ozemlja EU in na njih živi približno 30 % njenega prebivalstva. Kljub njihovemu kritičnemu pomenu in uspehu LEADER-CLLD se od njih zahteva, da naredijo več z manj financiranja. Poleg tega ob izzivih, s katerimi se trenutno sooča EU, ne smemo pozabiti, da so podeželska območja prednostna razvojna naloga. Brez cvetočega podeželja ne bo Evrope. Da bi v celoti izkoristili potencial participativnega razvoja podeželja, pozivamo Evropsko komisijo, da:
- So orodja participativnega razvoja podeželja obvezna v vseh državah članicah EU v naslednjem večletnem finančnem okviru (MFF), s čimer se zagotovi, da LEADER/CLLD ostane osrednji steber teritorialnih politik EU.
- Vključi LEADER/CLLD v več politik EU in zaščiti njegovo proračunsko dodelitev z namenskim označevanjem, vključno s skupno kmetijsko politiko (SKP) in kohezijsko politiko, ob priznavanju, da razvoj podeželja presega kmetijstvo. ob tem mora biti jasno opredeljeno kaj obsega razvoj podeželja.
- Okrepi in prizna vlogo lokalnih akcijskih skupin (LAS) kot ključnih pospeševalcev politik EU na lokalni ravni kot ključnih deležnikov pri preprečevanju in boju proti dezinformacijam, s čimer postanejo priznani partnerji pri upravljanju in prizadevanjih za evropsko povezovanje.
- Poenostavi dostop do financiranja z zmanjšanjem upravnih bremen in zagotovitvijo, da mehanizmi več skladov podpirajo učinkovite pobude, ki jih vodi skupnost, skupaj z zavezanostjo EU k zmanjšanju birokracije s strani držav članic in krepitvi zmogljivosti lokalnega upravljanja.
- Poveča financiranje za LEADER/CLLD na raven, ki odraža njegov dokazan učinek in vlogo pri reševanju podeželskih izzivov.
Vse te zahteve so v skladu z Dolgoročno vizijo za podeželska območja (LTVRA), deklaracijo Pakta za podeželje in Vizijo za kmetijstvo in prehrano 2040, ki izhaja iz strateškega dialoga o prihodnosti kmetijstva in prehrane. Vsa ta prizadevanja so postavila ambiciozne cilje za močnejša, povezana, odporna in uspešna podeželska območja. V celoti podpiramo te zaveze in pozivamo Evropsko komisijo, naj jih spremeni v konkretna dejanja s prednostno obravnavo LEADER/CLLD v naslednjem večletnem finančnem okviru (VFO).
Evropa si ne more privoščiti, da bi zapustila podeželske skupnosti. Zahtevamo konkretne ukrepe za vključitev LEADER/CLLD v jedro politik EU, zagotavljanje teritorialne kohezije, gospodarske konkurenčnosti, odpornosti na demokracijo in učinkovit odziv na krizo na podeželju.
Podpišite to peticijo in zagotovite, da bodo glasovi podeželja slišani in da bo participativni razvoj ostal v središču politike EU!



