
Јача будућност руралне Европе
Осигуравање ЛЕАДЕР/ЦЛЛД као стуба развоја ЕУ
Руралним подручјима је потребна хитна пажња
Рурална подручја широм Европске уније суочавају се са растућим изазовима: старењем становништва, имиграцијом младих, економском стагнацијом, ограниченим приступом услугама и све већим притисцима геополитичких промена. Ови региони су такође на челу кључних приоритета ЕУ, укључујући безбедност хране, прилагођавање клими и територијалну кохезију. Да би Европа напредовала, њена рурална подручја морају остати живахна, отпорна и добро повезана.
Погранични региони доживљавају повећане безбедносне бриге, заједно са губитком становништва, конкурентношћу и социјалним питањима, захтевајући јаче локалне мреже и економску стабилност. У међувремену, младима су потребни убедљиви разлози да остану — могућности за образовање, посао, културу и друштвени живот. Без динамичне локалне економије, рурална омладина ће наставити да одлази, слабећи заједнице и смањујући одрживост сеоског живота. ЕУ је у више наврата наглашавала право на останак у руралним подручјима – осигуравајући да живот на селу остане одржив и привлачан избор.
У срцу ових изазова лежи прилика: партиципативни развојни алати који оснажују локално становништво да обликује сопствену будућност.
Више од 30 година, ЛЕАДЕР и локални развој вођен заједницом (ЦЛЛД) су демонстрирали да приступи одоздо према горе, партиципативни приступи могу успешно да се баве руралним изазовима. Преко локалних акционих група (ЛАГ), ови алати мобилишу локално знање, граде друштвени капитал и примењују иновативна решења прилагођена специфичним потребама сваке заједнице.
ЛЕАДЕР/ЦЛЛД пружа:
- Економске могућности: подршка малим предузећима, одрживи туризам, дигиталне иновације и локални системи исхране.
- Задржавање младих: стварање локалних радних места, програма обуке и услуга које чине рурална подручја привлачним местима за живот и рад, јачајући право на останак.
- Друштвене иновације: омогућавање руралним заједницама да развију решења за основне услуге, зелене транзиције и културну виталност.
- Јача интеграција у ЕУ: претварање ЛАГ-ова у стварне контактне тачке са Европом, јачање демократског учешћа и сузбијање руралног евроскептицизма.
- Друштвени капитал: процес партиципативног развоја у великој мери повећава друштвени капитал области које у њему учествују,што опет доводи до бољег квалитета живота у нашим руралним срединама
Праведан договор за руралну Европу: наши захтеви, решење
Рурална подручја представљају 80% територије ЕУ и дом су отприлике 30% њеног становништва. Упркос њиховој критичној важности и успеху ЛЕАДЕР-ЦЛЛД, од њих се тражи да ураде више уз мање средстава. Поред тога, усред изазова са којима се ЕУ тренутно суочава, не смемо заборавити да су рурална подручја приоритет. Без напредних руралних подручја неће бити Европе. Да бисмо у потпуности искористили потенцијал партиципативног руралног развоја, позивамо Европску комисију да:
- Учинити партиципаторне инструменте руралног развоја обавезним у свим државама чланицама ЕУ у наредном вишегодишњем финансијском оквиру (МФФ), осигуравајући да лидер/ЦЛЛД остане основни стуб територијалних политика ЕУ.
- Интегрисати ЛЕАДЕР/ЦЛЛД у више политика ЕУ и заштитити његову буџетску алокацију издвајањем, укључујући Заједничку пољопривредну политику (ЦАП) и Кохезиону политику, препознајући да рурални развој превазилази пољопривреду. Овим се мора оглашавати јасна дефиниција шта обухвата рурални развој.
- Ојачати и препознати улогу Локалних акционих група (ЛАГ) као кључних фасилитатора политика ЕУ на локалном нивоу и као кључних актера у спречавању и борби против дезинформација, чинећи их признатим партнерима у управљању и напорима за европске интеграције.
- Поједноставите приступ финансирању смањењем административних оптерећења и осигуравањем механизама са више фондова који подржавају ефикасне иницијативе вођене заједницама, заједно са посвећеношћу ЕУ смањењу бирократије од стране држава чланица и јачању капацитета локалне управе.
- Повећати финансирање ЛЕАДЕР-ЦЛЛД, на нивоу који одговара његовом доказаном утицају и проширеној улози у суочавању са руралним изазовима
Сви ови захтеви су у складу са дугорочном визијом за рурална подручја (ЛТВРА), декларацијом Руралног пакта и визијом за пољопривреду и храну 2040, која сама проистиче из стратешког дијалога о будућности пољопривреде и хране, који су поставили амбициозне циљеве за јаче, повезане, отпорније и територијално просперитетне земље. У потпуности подржавамо ове обавезе и позивамо Европску комисију да их преточи у конкретне акције давањем приоритета ЛЕАДЕР/ЦЛЛД у оквиру следећег вишегодишњег финансијског оквира (МФФ).
Европа не може себи приуштити да остави руралне заједнице иза себе. Захтевамо конкретне акције да се ЛЕАДЕР/ЦЛЛД угради у срж политика ЕУ, обезбеђујући територијалну кохезију, економску конкурентност, демократску отпорност и ефикасан одговор на руралну кризу.
Потпишите ову петицију како бисте осигурали да се сеоски гласови чују и да партиципативни развој остане у срцу политике ЕУ!



