
PETĪCIJA – Jūs varat parakstīties zem teksta.
Spēcīgāka nākotne Eiropas laukiem
LEADER/SVVA kā nozīmīga ES attīstības sastāvdaļa
Lauku apvidiem steidzami nepieciešama uzmanība
Lauki visā Eiropas Savienībā saskaras ar pieaugošām problēmām: iedzīvotāju novecošanos, jauniešu emigrāciju, ekonomikas stagnāciju, ierobežotu piekļuvi pakalpojumiem un pieaugošu spiedienu, ko rada ģeopolitiskās pārmaiņas. Lauku reģioni ir arī svarīgāko ES prioritāšu augšgalā, līdztekus nodrošinātībai ar pārtiku, teritoriālajai kohēzijai un pielāgošanos klimata pārmaiņām. Lai Eiropa uzplauktu, tās lauku teritorijām jābūt dinamiskām, noturīgām un ar labu savienojamību.
Pierobežas reģioni piedzīvo paaugstinātas bažas par drošību, iedzīvotāju skaita samazināšanos, konkurētspējas mazināšanos un sociālas problēmas, kas prasa spēcīgākas vietējās organizācijas un sadarbības tīklus un ekonomisko stabilitāti. Tikmēr jauniešiem ir vajadzīgi pārliecinoši iemesli, lai paliktu lauku teritorijās — izglītības, darba, kultūras un sabiedriskās dzīves iespējas. Bez dinamiskas vietējās ekonomikas lauku jaunieši turpinās aizbraukt, vājinot kopienas un mazinot lauku dzīves ilgtspēju. ES ir vairākkārt uzsvērusi katra iedzīvotāja tiesības palikt uz dzīvi laukos, nodrošinot, ka dzīvošana lauku teritorijās joprojām ir dzīvotspējīga un pievilcīga izvēle.
Šo izaicinājumu pamatā ir iespēja: līdzdalības instrumentu izmantošana teritorijas attīstībai, kas dod iespēju vietējiem iedzīvotājiem pašiem veidot savu nākotni.
Vairāk nekā 30 gadus LEADER pieeja un Sabiedrības virzīta vietējā attīstība (SVVA) ir pierādījusi, ka augšupejošas līdzdalības pieejas var veiksmīgi risināt lauku problēmas. Izmantojot vietējās rīcības grupas (VRG), šie rīki mobilizē vietējās zināšanas, veido sociālo kapitālu un ievieš inovatīvus risinājumus, kas pielāgoti katras kopienas unikālajām vajadzībām.
LEADER/SVVA nodrošina:
- Ekonomiskās iespējas: atbalsts mazajiem uzņēmumiem, ilgtspējīgam tūrismam, digitālajām inovācijām un vietējās pārtikas sistēmām.
- Atbalsts jauniešiem: vietējo darba vietu, apmācību programmu un pakalpojumu radīšana, kas padara lauku teritorijas par pievilcīgām dzīves un darba vietām, nostiprinot jauniešu iespējas palikt savā dzīvesvietā.
- Sociālā inovācija: iespēja lauku kopienām izstrādāt risinājumus nozīmīgiem pakalpojumiem, zaļās pārkārtošanās ieviešanai un kultūras dzīvotspējai.
- Spēcīgāka ES integrācija: vietējām rīcības grupām piešķirot funkcijas kā sabiedrības kontaktpunktiem ar Eiropu, veicinot vietējo demokrātiju un līdzdalību, sekmīgu cīņu pret eiroskepticismu lauku teritorijās.
- Sociālais kapitāls: līdzdalības attīstības process ievērojami palielina tajā iesaistīto teritoriju sociālo kapitālu, kas savukārt aizved pie labākas dzīves kvalitātes mūsu lauku apvidos
Taisnīgs darījums Eiropas laukiem: mūsu prasības un risinājums
Lauku teritorijas ir 80 % no kopējās ES platības, un tajās dzīvo aptuveni 30 % ES iedzīvotāju. Neskatoties uz LEADER/SVVA panākumiem un nozīmīgo devumu, LEADER pieejas īstenotājiem tiek lūgts darīt vairāk ar mazāku finansējumu. Turklāt, ņemot vērā problēmas, ar kurām ES pašlaik saskaras, mēs nedrīkstam aizmirst, ka lauku teritorijas ir prioritāte. Bez plaukstošiem lauku apvidiem nebūs Eiropas. Lai pilnībā izmantotu līdzdalības potenciālu lauku attīstībā, mēs aicinām Eiropas Komisiju:
- Nākamajā Eiropas daudzgadu finanšu shēmā (DFS) noteikt, ka lauku attīstības līdzdalības instrumenti ir obligāti visās ES dalībvalstīs, nodrošinot, ka LEADER/SVVA (Sabiedrības virzīta vietējā attīstība) joprojām ir viens no ES teritoriālās politikas galvenajiem pīlāriem.
- Iekļaut LEADER/SVVA vairākās ES politikas jomās un aizsargāt tam plānotos budžeta piešķīrumus ar konkrēta finansējuma iezīmēšanu, tostarp Kopējā lauksaimniecības politikā (KLP) un Kohēzijas politikā, atzīstot, ka lauku attīstība aptver ne tikai lauksaimniecību. Tāpat nepieciešama skaidra definīcija tam, ko ietver lauku attīstība.
- Stiprināt un atzīt vietējo rīcības grupu (VRG) lomu kā galveno ES politikas virzītāju vietējā līmenī, kā arī atzīt VRG nozīmi dezinformācijas novēršanā un apkarošanā, padarot tās par atzītiem partneriem pārvaldības procesos un Eiropas integrācijas centienos.
- Vienkāršot piekļuvi finansējumam, samazinot administratīvo slogu un nodrošinot, ka vairāku fondu mehānismi atbalsta efektīvas, kopienas īstenotas iniciatīvas, līdztekus īstenotai ES apņemšanās samazināt dalībvalstu birokrātiju un uzlabot vietējās pārvaldības spējas.
- Palielināt finansējumu LEADER/SVVA tādā apjomā, kas atbilst tā apliecinātajai ietekmei un aizvien pieaugošajai lomai problēmu risināšanā lauku teritorijās.
Šīs prasības saskan ar Eiropas Ilgtermiņa vīziju par lauku teritorijām, Lauku pakta deklarāciju un Lauksaimniecības un pārtikas vīziju 2040. gadam, kas izriet no Stratēģiskā dialoga par lauksaimniecības un pārtikas nākotni, proti, visos minētajos dokumentos ir izvirzīti ambiciozi mērķi stiprākām, savienotām, noturīgākām un pārtikušām lauku teritorijām. Mēs pilnībā atbalstām šīs apņemšanās un mudinām Eiropas Komisiju pārvērst tās konkrētās rīcībās, nākamajā daudzgadu finanšu shēmā (DFS) nozīmīgāku prioritāti nosakot LEADER/SVVA.
Eiropa nevar atļauties atstāt lauku kopienas aiz borta. Mēs pieprasām konkrētu rīcību, lai LEADER/SVVA iekļautu ES politikās, nodrošinot teritoriālo kohēziju, ekonomisko konkurētspēju, demokrātisku noturību un efektīvu reaģēšanu krīzēs.
Parakstiet šo petīciju, lai sekmētu, ka tiek sadzirdēta lauku balss un ka līdzdalības attīstība joprojām ir ES politikas pamatā!



