Tvirtesnė Europos kaimo ateitis

LEADER/BIVP kaip ramstis ES plėtros užtikrinimui

Kaimo vietovėms reikia neatidėliotino dėmesio

Kaimo vietovės visoje Europos Sąjungoje susiduria su vis didėjančiais iššūkiais: gyventojų senėjimu, jaunimo emigracija, ekonomikos sąstingiu, ribota prieiga prie paslaugų ir didėjančiu geopolitinių pokyčių spaudimu. Šie regionai taip pat yra svarbiausių ES prioritetų, įskaitant aprūpinimo maistu, prisitaikymo prie klimato kaitos ir teritorinės sanglaudos, priešakyje. Kad Europa klestėtų, jos kaimo vietovės turi išlikti gyvybingos, atsparios ir gerai sujungtos.

Pasienio regionai patiria didesnį susirūpinimą saugumu, gyventojų mažėjimą, konkurencingumo ir socialines problemas, todėl reikia stipresnių vietinių tinklų ir ekonominio stabilumo. Tuo tarpu jauniems žmonėms reikia įtikinamų priežasčių pasilikti – švietimo, darbo, kultūros ir socialinio gyvenimo galimybių. Be dinamiškos vietos ekonomikos kaimo jaunimas ir toliau išvyks, silpnindamas bendruomenes ir mažindamas kaimo gyvenimo tvarumą. ES ne kartą pabrėžė teisę likti kaimo vietovėse, užtikrindama, kad gyvenimas kaime išliktų perspektyvus ir patrauklus pasirinkimas.

 

Šių iššūkių šerdyje yra galimybė: dalyvaujamojo vystymosi priemonės, įgalinančios vietos gyventojus formuoti savo ateitį.

 Daugiau nei 30 metų LEADER ir bendruomenių inicijuota vietos plėtra (BIVP) įrodė, kad taikant „iš apačios į viršų“, dalyvaujamąjį metodą, galima sėkmingai spręsti kaimo problemas. Per Vietos veiklos grupes (VVG) šios priemonės sutelkia vietos žinias, kuria socialinį kapitalą ir įgyvendina naujoviškus sprendimus, pritaikytus kiekvienos bendruomenės specifiniams poreikiams.

 

LEADER / BIVP suteikia:

  • Ekonomines galimybes: remti smulkųjį verslą, tvarų turizmą, skaitmenines inovacijas ir vietinio maisto sistemas.
  • Jaunimo išlaikymą: darbo vietų kūrimas, mokymo programos ir paslaugos, kurios paverčia kaimo vietoves patraukliomis gyventi ir dirbti, stiprindamos teisę pasilikti.
  • Socialines inovacijas: įgalina kaimo bendruomenes kurti sprendimus dėl esminių paslaugų, žaliojo kurso ir kultūrinio gyvybingumo.
  • Stipresnę ES integraciją: VVG tampa tikruoju kontaktu (tarpininku) su Europa, stiprinant demokratinį dalyvavimą ir kovojant su euroskepticizmu kaimo vietovėse.
  • Socialinį kapitalą: įtraukties procesas labai padidina jame dalyvaujančių socialinį kapitalą, o tai savo ruožtu lemia geresnę gyvenimo kokybę mūsų kaimo vietovėse

 

Sąžiningas susitarimas kaimo Europai: mūsų reikalavimai, sprendimas

 Kaimo vietovės sudaro 80 % ES teritorijos ir jose gyvena maždaug 30 % jos gyventojų. Nepaisant jų ypatingos svarbos ir LEADER-BIVP sėkmės, jų prašoma nuveikti daugiau su mažesniu finansavimu. Be to, tarp iššūkių, su kuriais šiuo metu susiduria ES, neturime pamiršti, kad kaimo vietovės yra prioritetas. Be klestinčių kaimo vietovių nebus ir Europos. Siekdami visapusiškai išnaudoti dalyvaujamosios kaimo plėtros potencialą, raginame Europos Komisiją:

  1. Kitoje daugiametėje finansinėje programoje (DFP) visose ES valstybėse narėse padaryti privalomomis dalyvaujamosios kaimo plėtros priemones, užtikrinant, kad LEADER / BIVP išliktų pagrindiniu ES teritorinės politikos ramsčiu.
  2. Integruoti LEADER / BIVP į kelias ES politikos kryptis ir užtikrinti jos biudžeto asignavimus (fiksuojant asignavimus), įskaitant Bendrąją žemės ūkio politiką (BŽŪP) ir Sanglaudos politiką, pripažįstant, kad kaimo plėtra apima ne tik žemės ūkį. Taip pat turi būti paskelbtas aiškus kaimo plėtros apibrėžimas.
  3. Stiprinti ir pripažinti vietos veiklos grupių (VVG), kaip pagrindinių ES politikos vietos lygmeniu pagalbininkų ir pagrindinių veikėjų užkertant kelią dezinformacijai ir kovojant su ja, vaidmenį, kad jos taptų pripažintomis valdymo ir Europos integracijos pastangų partneriais.
  4. Supaprastinti prieigą prie finansavimo sumažinant administracinę naštą ir užtikrinant, kad kelių fondų mechanizmai paremtų veiksmingas, bendruomenės iniciatyvas, kartu su ES įsipareigojimu mažinti valstybių narių biurokratiją ir stiprinti vietos valdymo gebėjimus.
  5. Padidinti LEADER-BIVP finansavimą tokiu lygiu, kuris atitiktų jos įrodytą poveikį ir išplėstą vaidmenį sprendžiant kaimo problemas

 

Visi šie reikalavimai atitinka ilgalaikę kaimo vietovių viziją (LTVRA), Kaimo pakto deklaraciją ir Žemės ūkio ir maisto 2040 m. viziją, kylančią iš Strateginio dialogo dėl žemės ūkio ir maisto ateities, kurios iškėlė ambicingus tikslus – turėti stipresnes, sujungtas, atsparesnes ir klestinčias kaimo teritorijas. Visiškai remiame šiuos įsipareigojimus ir raginame Europos Komisiją paversti juos konkrečiais veiksmais, teikiant pirmenybę LEADER/BIVP kitoje daugiametėje finansinėje programoje (DFP).

 

Europa negali sau leisti palikti kaimo bendruomenių užnugaryje. Reikalaujame konkrečių veiksmų, kad LEADER / BIVP būtų įtrauktas į ES politikos pagrindą, užtikrinant teritorinę sanglaudą, ekonominį konkurencingumą, demokratinį atsparumą ir veiksmingą atsaką į kaimo krizes.

 

Pasirašykite šią peticiją, kad užtikrintumėte, jog kaimo balsas būtų išgirstas, o dalyvaujamoji plėtra išliktų ES politikos esmė!

 

elard_European-LEADER-Association-included_final

They endorse the petition:

Logo 1 Logo 2

📣 Share this petition

Facebook LinkedIn Email