Erősebb jövő a vidéki Európának

A LEADER/CLLD biztosítása az EU fejlesztésének pilléreként

A vidéki területek sürgős figyelmet igényelnek

Az Európai Unió vidéki területei egyre növekvő kihívásokkal néznek szembe: elöregedő népesség, fiatalok elvándorlása, gazdasági stagnálás, korlátozott hozzáférés a szolgáltatásokhoz, valamint a geopolitikai változások okozta növekvő nyomás. Ezek a régiók a kritikus uniós prioritások, köztük az élelmezésbiztonság, az éghajlathoz való alkalmazkodás és a területi kohézió terén is az élen járnak. Európa virágzásához vidéki térségeinek élénknek, ellenállónak kell lenniük és jó közlekedési és hálózati kapcsolatokkal kell rendelkezniük.

A határrégiók fokozott biztonsági aggályokkal, valamint népességfogyással, versenyképességgel és szociális problémákkal küzdenek, erősebb helyi hálózatokat és gazdasági stabilitást követelve. Eközben a fiataloknak kellő indokokra van szükségük, hogy maradjanak – oktatási- és munkalehetőségekre, kultúrára és társadalmi életre. Dinamikus helyi gazdaságok nélkül a vidéki fiatalok továbbra is el fogják  hagyni a vidéket, ami meggyengíti a közösségeket és csökkenti a vidéki élet fenntarthatóságát. Az EU többször is hangsúlyozta a vidéki területeken maradáshoz való jogot, biztosítva, hogy a vidéki élet továbbra is életképes és vonzó választás maradjon.

 

E kihívások középpontjában egy lehetőség rejlik: a részvételen alapuló fejlesztési eszközök, amelyek lehetővé teszik a helyi lakosságnak azt, hogy saját jövőjüket alakítsák.

 A LEADER és a közösség által irányított helyi fejlesztés (CLLD) több mint 30 éve bebizonyította, hogy az alulról felfelé építkező, részvételen alapuló megközelítések sikeresen kezelhetik a vidéki kihívásokat. A Helyi Akciócsoportokon (HACS) keresztül ezek az eszközök mozgósítják a helyi tudást, építenek társadalmi tőkét, és az egyes közösségek sajátos igényekhez szabott innovatív megoldásokat valósítanak meg.

 

A LEADER/CLLD a következőket kínálja:

  • Gazdasági lehetőségek: kisvállalkozások támogatása, fenntartható turizmus, digitális innováció és helyi élelmiszer-rendszerek.
  • Fiatalok megtartása: helyi munkahelyek, képzési programok és szolgáltatások létrehozása, amelyek vonzó élet- és munkahellyé teszik a vidéki területeket, megerősítve a vidéken való letelepedés jogát.
  • Társadalmi innováció: lehetővé teszi a vidéki közösségek számára, hogy megoldásokat dolgozzanak ki az alapvető szolgáltatásokra, a zöld átmenetre és a kulturális élet élénkítésére.
  • Erősebb EU-integráció: a helyi akciócsoportok váljanak valódi kapcsolati pontokká Európával, fokozódjon a demokratikus részvétel és a vidéki euroszkepticizmus elleni küzdelem.
  • Társadalmi tőke: a részvételi fejlesztés folyamata nagymértékben növeli az abban részt vevő területek társadalmi tőkéjét, ami jobb életminőséghez vezet vidéki térségeinkben.

 

Tisztességes alku a vidéki Európa számára: a mi igényeink, a megoldás

 A vidéki területek az EU területe 80%-át teszik ki, és lakossága körülbelül 30%-ának adnak otthont. Kritikus fontosságuk és a LEADER-CLLD sikere ellenére arra kérik őket, hogy kevesebb támogatással tegyenek többet. Ezenkívül az EU előtt álló kihívások közepette nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a vidéki területek prioritást élveznek. Virágzó vidéki területek nélkül nem lesz Európa. A részvételen alapuló vidékfejlesztésben rejlő lehetőségek teljes kihasználása érdekében felkérjük az Európai Bizottságot, hogy:

  1. A következő többéves pénzügyi keretben (MFF) tegye kötelezővé a részvételen alapuló vidékfejlesztési eszközöket minden EU-tagállamban, biztosítva, hogy a LEADER/CLLD továbbra is az EU területi politikáinak központi pillére maradjon.
  2. Integrálja a LEADER/CLLD-t több uniós szakpolitikába, és védje költségvetési előirányzatait elkülönítéssel, beleértve a közös agrárpolitikát (KAP) és a kohéziós politikát, felismerve, hogy a vidékfejlesztés túlmutat a mezőgazdaságon. Ezzel világosan meg kell határozni, hogy mit is foglal magában a vidékfejlesztés.
  3. Erősítse meg és ismerje el a Helyi Akciócsoportok (HACS-ok) szerepét az EU politikáinak helyi szintű előmozdítóiként, valamint a dezinformáció megelőzése és az ellene való küzdelem kulcsfontosságú érdekeltjeiként, elismert partnerekké téve őket a kormányzásban és az európai integrációs erőfeszítésekben.
  4. Egyszerűsítse a finanszírozáshoz való hozzáférést az adminisztratív terhek csökkentésével és annak biztosításával, hogy a több alapból finanszírozott mechanizmusok támogassák a hatékony, közösség által irányított kezdeményezéseket, valamint az EU vállaljon kötelezettséget a tagállamok adminisztratív terheinek csökkentésére és a helyi kormányzási kapacitás növelésére.
  5. Növelje a LEADER-CLLD finanszírozását olyan szintre, amely megfelel bizonyított hatásának és a vidéki kihívások kezelésében betöltött szerepének.

 

Ezek az igények mind összhangban vannak a vidéki térségek hosszú távú jövőképével (LTVRA), a Vidéki Paktum nyilatkozattal és a Mezőgazdaság és élelmiszeripar 2040-ig szóló víziójával, amelyek a mezőgazdaság és élelmiszeripar jövőjéről szóló Stratégiai Párbeszédből fakadnak, és amelyek mindegyike ambiciózus célokat tűzött ki az erősebb, összekapcsolt, ellenálló és virágzó vidéki területek érdekében. Teljes mértékben támogatjuk ezeket az elhatározásokat, és sürgetjük az Európai Bizottságot, hogy a LEADER/CLLD előtérbe helyezésével a következő többéves pénzügyi keretben (MFF) alakítsa át azokat konkrét tettekké.

 

Európa nem engedheti meg magának, hogy elhanyagolja a vidéki közösségeket. Konkrét fellépést követelünk annak érdekében, hogy a LEADER/CLLD az EU politikáinak középpontjába kerüljön, biztosítva a területi kohéziót, a gazdasági versenyképességet, a demokratikus ellenálló képességet és a hatékony vidéki válságkezelést.

 

Írja alá ezt a petíciót, hogy meghallgattassa a vidéki hangokat, és hogy a részvételi fejlesztés továbbra is az EU politikájának középpontjában álljon!

elard_European-LEADER-Association-included_final

They endorse the petition:

Logo 1 Logo 2

📣 Share this petition

Facebook LinkedIn Email