
Maa-alad väärivad samu võimalusi nagu linnad. LEADER on aidanud tuhandetel kohalikel projektidel tuua elu, töökohti ja teenuseid meie küladesse. Aita meil seda toetust säilitada — allkirjasta nüüd, et kaitsta maaelu kogukondade tulevikku.
Loe täisteksti altpoolt
⬇️
Euroopa maapiirkondade tugevam tulevik
LEADER/CLLD kui Euroopa regionaalse arengu tugisammas
Maapiirkonnad vajavad kiiret tähelepanu
Maapiirkonnad kogu Euroopa Liidus seisavad silmitsi kasvavate väljakutsetega: vananev elanikkond, noorte väljaränne, majanduslik stagnatsioon, piiratud juurdepääs teenustele ja geopoliitilistest muutustest tulenev surve. Need piirkonnad on esirinnas ka ELi kriitiliste prioriteetide, sealhulgas toiduga kindlustatuse, kliimaga kohanemise ja territoriaalse ühtekuuluvuse vallas. Euroopa arenemiseks peavad tema maapiirkonnad jääma elujõuliseks, vastupidavaks ja hästi ühendatuks.
Piirialadel on suurenenud julgeolekuprobleemid koos rahvastiku vähenemise, konkurentsivõime ja sotsiaalsete probleemidega, mis nõuavad tugevamaid kohalikke võrgustikke ja majanduslikku stabiilsust. Samal ajal vajavad noored maale jäämiseks mõjuvaid põhjuseid – võimalusi hariduseks, töökohtadeks, kultuuriks ja ühiskondlikuks eluks. Ilma dünaamilise kohaliku majanduseta jätkavad maanoored lahkumist, nõrgestades kogukondi ja vähendades maaelu jätkusuutlikkust. EL on korduvalt rõhutanud õigust elada maapiirkondades, tagades, et maal elamine jääks elujõuliseks ja atraktiivseks valikuks.
Nende väljakutsete varjus terendab võimalus: osalusel põhinevad arendamise vahendid, mis annavad kohalikele inimestele võimaluse oma tulevikku ise kujundada.
Üle 30 aasta on LEADER ja kogukonna juhitud kohalik areng (Community Led Local Development) näidanud, et alt-üles, osaluspõhised lähenemisviisid suudavad edukalt lahendada maaelu väljakutseid. Kohalike tegevusrühmade kaudu mobiliseerivad need vahendid kohalikke teadmisi, loovad sotsiaalset kapitali ja rakendavad uuenduslikke lahendusi, mis on kohandatud iga kogukonna konkreetsetele vajadustele.
LEADER/CLLD pakub:
- Majanduslikud võimalused: väikeettevõtete toetamine, säästev turism, digitaalne innovatsioon ja kohalikud toidusüsteemid.
- Noorte säilitamine: kohalike töökohtade, koolitusprogrammide ja teenuste loomine, mis muudavad maapiirkonnad atraktiivseteks elamis- ja töökohtadeks, rõhutades maal elamise õigust.
- Sotsiaalne innovatsioon: võimaldada maakogukondadel töötada välja lahendusi oluliste teenuste, keskkonnahoiu ja kultuurilise elujõu parandamiseks.
- Tugevam ELi integratsioon: kohalike tegevusrühmade muutmine tõelisteks kokkupuutepunktideks Euroopaga, demokraatliku osaluse suurendamine ja maapiirkondade euroskeptitsismi vastu võitlemine.
- Sotsiaalne kapital: osalusarengu protsess suurendab oluliselt selles osalevate piirkondade sotsiaalset kapitali, mis omakorda tõstab elukvaliteeti meie maapiirkondades.
Euroopa maapiirkondade õiglane kohtlemine: meie nõudmised ja lahendus
Maapiirkonnad moodustavad 80% ELi territooriumist ja seal elab ligikaudu 30% ELi elanikkonnast. Vaatamata nende kriitilisele tähtsusele ja LEADER-CLLD edule, palutakse neil teha rohkem väiksema rahastamisega. Me ei tohi ELi praeguste väljakutsete keskel unustada, et maapiirkonnad on prioriteetsed: ilma toimivate maapiirkondadeta pole Euroopat. Maaelu arengu osalusmeetodi potentsiaali täielikuks ärakasutamiseks kutsume Euroopa Komisjoni üles:
- Muuta osaluspõhised maaelu arendamise vahendid järgmises mitmeaastases finantsraamistikus kohustuslikuks kõigis ELi liikmesriikides, tagades, et LEADER / CLLD jääb ELi regionaalpoliitika põhisambaks.
- Integreerida LEADER/CLLD ühisesse põllumajanduspoliitikasse (ÜPP), ühtekuuluvuspoliitikasse ning teistesse ELi poliitikatesse ja kaitsta selle eelarveeraldisi sihtotstarbelise märgistamisega, tunnistades, et maaelu areng ulatub põllumajandusest kaugemale. Sellega peab kaasnema selge määratlus, mida maaelu areng hõlmab.
- Tugevdada ja tunnustada kohalike tegevusrühmade rolli ELi poliitika peamiste toetajatena kohalikul tasandil ning peamiste sidusrühmadena valeinfo ennetamisel ja selle vastu võitlemisel, muutes need tunnustatud partneriteks valitsemises ja Euroopa integratsioonipüüdlustes.
- Lihtsustada juurdepääsu rahastamisele, vähendades halduskoormust ja tagades, et mitmest fondist koosnevad mehhanismid toetavad tõhusaid kogukonna juhitud algatusi ning ELi kohustust vähendada liikmesriikide bürokraatiat ja suurendada kohaliku omavalitsuse suutlikkust.
- Suurendada LEADER-CLLD rahastamist tasemel, mis vastab selle tõestatud mõjule ja laienenud rollile maaelu probleemide lahendamisel.
Kõik need nõudmised on kooskõlas maapiirkondade pikaajalise visiooniga (LTVRA), maaelupakti deklaratsiooniga ning põllumajanduse ja toiduainete tootmise 2040. aasta visiooniga, mis tuleneb põllumajanduse ja toiduainete tulevikku käsitlevast strateegilisest dialoogist, mis kõik on seadnud ambitsioonikad eesmärgid tugevamate, ühendatud, vastupidavamate ja jõukamate maapiirkondade jaoks. Toetame neid kohustusi täielikult ja nõuame tungivalt, et Euroopa Komisjon muudaks need konkreetseteks meetmeteks, seades järgmises mitmeaastases finantsraamistikus esikohale LEADER/CLLD.
Euroopa ei saa endale lubada maakogukondade mahajätmist. Nõuame konkreetseid meetmeid, et lisada LEADER/CLLD ELi poliitika keskmesse, tagades territoriaalse ühtekuuluvuse, majandusliku konkurentsivõime, demokraatliku vastupanuvõime ja tõhusa reageerimise maapiirkondade kriisidele.
Allkirjastage see petitsioon tagamaks, et maapiirkondade häält võetakse kuulda ja et osalusareng jääb ELi poliitika keskmesse!
