
Silnější budoucnost pro evropský venkov
LEADER/CLLD jako pilíř rozvoje EU
Venkovské oblasti vyžadují nezbytnou pozornost
Venkovské oblasti v celé Evropské unii čelí rostoucím výzvám: stárnutí populace, odlivu mladých lidí, hospodářské stagnaci, omezenému přístupu ke službám a rostoucím tlakům geopolitických změn. Tyto regiony rovněž stojí v čele zásadních priorit EU, včetně potravinového zabezpečení, přizpůsobení se změně klimatu a územní soudržnosti. Aby Evropa prosperovala, musí její venkovské oblasti zůstat živé, odolné a propojené.
Periferní oblasti se potýkají se zvýšenými obavami o bezpečnost, úbytkem obyvatelstva, konkurenceschopností a sociálními problémy, což vyžaduje silné místní sítě a ekonomickou stabilitu. Mladí lidé potřebují přesvědčivé důvody proč zůstat – příležitosti ke vzdělání, práci, kulturnímu a společenskému životu. Bez dynamické místní ekonomiky bude mládež z venkova i nadále odcházet, což oslabí komunity a sníží udržitelnost života na venkově. EU opakovaně zdůrazňuje právo zůstatt ve venkovských oblastech, čímž zajišťuje, že život na venkově zůstává životaschopnou a atraktivní volbou.
V jádru těchto výzev je i příležitost: participativní rozvojové nástroje, které místním obyvatelům umožní utvářet svou vlastní budoucnost.
Iniciativa LEADER a komunitně vedený místní rozvoj (CLLD) již více než 30 let prokazují, že participativní přístupy zdola nahoru mohou úspěšně řešit problémy venkova. Prostřednictvím místních akčních skupin (MAS) tyto nástroje mobilizují místní znalosti, budují sociální kapitál a zavádějí inovativní řešení šitá na míru specifickým potřebám každé komunity.
LEADER/CLLD poskytuje:
- Ekonomické příležitosti: podpora malých podniků, udržitelného cestovního ruchu, digitálních inovací a místních potravinových systémů.
- Udržení mladých lidí: vytváření pracovních míst v místě, vzdělávacích programů a služeb, které z venkovských oblastí činí atraktivní místa pro život a práci a posilují právo zůstat.
- Sociální inovace: umožnit venkovským komunitám vyvíjet řešení pro základní služby, ekologickou transformaci a kulturní vitalitu.
- Silnější integrace EU: učinit z MAS skutečné styčné body s Evropou, posílit demokratickou účast a bojovat proti euroskepticismu venkova.
- Sociální kapitál: proces participativního rozvoje výrazně zvyšuje sociální kapitál oblastí, které se ho účastní, což zase vede k lepší kvalitě života v našich venkovských oblastech
Spravedlivá dohoda pro evropský venkov: naše požadavky, řešení
Venkovské oblasti představují 80 % území EU a jsou domovem přibližně 30 % jejího obyvatelstva. Navzdory svému kritickému významu a úspěchu iniciativy LEADER/CLLD se od nich žádá, aby dělaly více s menším množstvím finančních prostředků. Přes výzvy, kterým EU v současné době čelí, nesmíme zapomínat, že venkovské oblasti jsou prirotiou. Bez prosperujícího venkova nebude žádná Evropa. Aby bylo možné plně využít potenciál participativního rozvoje venkova, vyzýváme Evropskou komisi, aby zajistila:
- Povinné participativní nástroje rozvoje venkova v příštím víceletém finančním rámci (VFR) ve všech členských státech EU, čímž se zajistí, že iniciativa LEADER/CLLD zůstane hlavním pilířem územních politik EU.
- Začlenění iniciativy LEADER/CLLD do řady politik EU a chránit její rozpočtové alokace oddělením, včetně společné zemědělské politiky (SZP) a politiky soudržnosti, při vědomí toho, že rozvoj venkova přesahuje rámec zemědělství. S tím musí být představena jasná definice co obsahuje rozvoj venkova.
- Uznání a posíleníúlohy místních akčních skupin (MAS) jako klíčových zprostředkovatelů politik EU na místní úrovni a jako klíčových aktérů při předcházení dezinformacím a boji proti nim, a uznávaných partnerů v úsilí o dobrou správu a evropskou integraci.
- Zjednodušení přístupu k financování snížením administrativní zátěže a zajištěním vícefondových mechanismů podpory účinných komunitně vedených iniciativ, v souladu se závazkem EU snížit byrokracii ze strany členských států a posílit kapacitu místní správy.
- Zvýšení financování iniciativy LEADER/CLLD na úrovni, která odpovídá jejímu prokázanému dopadu a rozšířené úloze při řešení problémů venkova.
Všechny tyto požadavky jsou v souladu s dlouhodobou vizí pro venkovské oblasti (LTVRA), deklarací Paktu pro venkov a Vizí pro zemědělství a potravinářství 2040, která sama vyplývá ze Strategického dialogu o budoucnosti zemědělství a potravinářství, které stanovily ambiciózní cíle pro silnější, propojený, odolný a prosperující venkov. Tyto závazky plně podporujeme a naléhavě žádáme Evropskou komisi, aby je převedla do konkrétních opatření tím, že v příštím víceletém finančním rámci (VFR) upřednostní iniciativu LEADER/CLLD.
Evropa si nemůže dovolit opomíjet venkovské komunity. Požadujeme konkrétní opatření, která by začlenila iniciativu LEADER/CLLD do jádra politik EU a zajistila územní soudržnost, hospodářskou konkurenceschopnost, demokratickou odolnost a účinnou reakci na krizi venkova.
Podepište tuto petici a přispějte k vyslyšení hlasu venkov aby participativní rozvoj zůstal ústředním bodem politiky EU!



