ПО-СИЛНО БЪДЕЩЕ ЗА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ В ЕВРОПА

Гарантиране на ЛИДЕР/ВОМР като стълб на развитието на ЕС

Селските райони се нуждаят от спешно внимание

Селските райони в Европейския съюз са изправени пред нарастващи предизвикателства: застаряване на населението, изселване на млади хора, икономическа стагнация, ограничен достъп до услуги и увеличаващ се натиск от геополитически промени. Тези региони са на предна линия и по отношение на критичните приоритети на ЕС, като  продоволствената сигурност, адаптирането към изменението на климата и териториалното сближаване. За да процъфтява Европа, нейните селски райони трябва да останат жизнени, устойчиви и добре свързани.

Граничните региони изпитват повишена загриженост за сигурността, заедно със загуба на население, конкурентоспособност и социални проблеми, което изисква по-силни местни мрежи и икономическа стабилност. Междувременно, младите хора се нуждаят от убедителни причини да останат – възможности за образование, работа, култура и социален живот. Без динамични местни икономики младите хора от селските райони ще продължават да напускат, отслабвайки общностите и намалявайки устойчивостта на живота в селските райони. ЕС многократно е подчертавал правото на оставане в селските райони, като гарантира, че животът в селските райони остава жизнеспособен и привлекателен избор.

 

В основата на тези предизвикателства се крие възможност: инструменти за развитие с участието на заинтересованите лица, които овластяват местните хора да оформят собственото си бъдеще.

В продължение на повече от 30 години ЛИДЕР и Воденото от общностите местно развитие (ВОМР) демонстрират, че подходите отдолу нагоре, основани на участието, могат успешно да се справят с предизвикателствата на селските райони. Чрез Местни Инициативни Групи (МИГ) тези инструменти мобилизират местните знания, изграждат социален капитал и прилагат иновативни решения, съобразени със специфичните нужди на всяка общност.

ЛИДЕР/ВОМР осигурява:

  • Икономически възможности: подкрепа за малкия бизнес, устойчив туризъм, цифрови иновации и местни хранителни системи.
  • Задържане на младите хора: създаване на местни работни места, програми за обучение и услуги, които правят селските райони привлекателни места за живеене и работа, укрепвайки правото на оставане.
  • Социални иновации: предоставяне на възможност на селските общности да разработват решения за основни услуги, зелен преход и културна жизненост.
  • По-силна интеграция в ЕС: превръщане на МИГ в реални точки за контакт с Европа, засилване на демократичното участие и противодействие на евроскептицизма в селските райони.
  • Социален капитал: процесът на развитие с участието на заинтересованите страни значително увеличава социалния капитал на районите, участващи в него, което от своя страна води до по-добро качество на живот в нашите селски райони.

 

Справедлива сделка за селските райони на Европа: нашите искания, решението

 Селските райони представляват 80 % от територията на ЕС и са дом на приблизително 30 % от населението му. Въпреки критичното им значение и успеха на ЛИДЕР-ВОМР, от тях се иска да направят повече с по-малко финансиране. Освен това, на фона на предизвикателствата, пред които е изправен ЕС в момента, не трябва да забравяме, че селските райони са приоритет. Без процъфтяващи селски райони няма да има Европа. За да се използва напълно потенциала на основаното на участието развитие на селските райони, призоваваме Европейската комисия за:

  1. В следващата многогодишна финансова рамка (МФР) инструментите за развитие на селските райони с участието на заинтересованите страни да станат задължителни във всички държави — членки на ЕС, като се гарантира, че ЛИДЕР/ВОМР остава основен стълб на териториалните политики на ЕС.
  2. ЛИДЕР/ВОМР да бъде интегриран в множество политики на ЕС и да се защити бюджетното разпределение за него чрез заделяне на целеви средства, включително от Общата селскостопанска политика (ОСП) и Политиката на сближаване, като се признае, че развитието на селските райони се простира отвъд селското стопанство. Заедно с това, трябва да се популяризира ясна дефиниция на това какво обхваща развитието на селските райони.
  3. Да се укрепи и признае ролята на Местните Инициативни Групи (МИГ) като ключови посредници и фасилитатори на политиките на ЕС на местно равнище и като ключови заинтересовани страни в предотвратяването и борбата с дезинформацията, като ги превърне в признати партньори в управлението и в усилията за европейска интеграция.
  4. Да се опрости достъпа до финансиране чрез намаляване на административната тежест и се гарантира, че многофондовите механизми подкрепят ефективни инициативи, водени от общностите, заедно с ангажимента на ЕС за намаляване на бюрокрацията от страна на държавите членки и повишаване на капацитета за местно управление.
  5. Да се увеличи финансирането за ЛИДЕР-ВОМР до ниво, което съответства на доказаното му въздействие и разширената му роля за справяне с предизвикателствата в селските райони.

 

Всички тези искания са в съответствие с дългосрочната визия за селските райони (LTVRA), декларацията на Пакта за селските райони и Визията за селското стопанство и храните до 2040 г., произтичащи от стратегическия диалог за бъдещето на селското стопанство и храните, които са си поставили амбициозни цели за по-силни, свързани, издръжливи и проспериращи селски територии. Напълно подкрепяме тези ангажименти и настоятелно призоваваме Европейската комисия да ги превърне в конкретни действия, като даде приоритет на ЛИДЕР/ВОМР в рамките на следващата многогодишна финансова рамка (МФР).

 

Европа не може да си позволи да изостави селските общности. Настояваме за конкретни действия за включване на ЛИДЕР/ВОМР в центъра на политиките на ЕС, като се гарантират териториалното сближаване, икономическата конкурентоспособност, демократичната устойчивост и ефективната реакция при кризи в селските райони.

 

Подпишете тази петиция, за да гарантирате, че гласовете на селските райони се чуват и че развитието на участието остава в основата на политиката на ЕС!

 

elard_European-LEADER-Association-included_final

They endorse the petition:

Logo 1 Logo 2

📣 Share this petition

Facebook LinkedIn Email